Bugun...


Tuğba Güneş

facebook-paylas
SUYUN VÜCUTTA DOLAŞIMI
Tarih: 07-10-2018 10:32:00 Güncelleme: 07-10-2018 10:32:00


Su, her zaman yaşamla eş anlamlıdır.Sporcu egzersiz sırasında suya ihtiyacı özellikle artar.
 

Su, bütün biyolojik olaylar için bir ortam durumundadır ve bu olayların önemli destekçisidir.Dokuların su kazanması yaşlanma derecesinin en iyi yansımalarından birisidir.Yaşlanan dokular gerekli ölçüde suyu kazanamazlar.
Miktarca Su,organizmanın birinci sıradaki yapı taşıdır ve yaşın fonksiyonunda vücut ağırlığını %55-70'ini oluşturur.
 
 
 Kaybedilen veya elimine edilen (terleme,dışkı,idrar,teneffüs,)her suyun eksikliği önemli hücresel sıkıntıya yol açmadan yerine konmalıdır.Organizmanın suyu 10-15 gün içerisinde tümden yenilenir.Bu süreçte,yetişkin bir kimse yaklaşık 35-40 lt.  suyla yenilenmeyi gerçekleştirir.Bu da günlük 3 lt.suya karşılık bulur.
 
 
 Dört yoldan su kaybı yaşanır.Bunlardan en önemlisi dinlenme sürecinde   idrarla olanıdır.Idrar üretme tıpta diürez adını alır.
 
Suyun yine önemli kaybı terle deriden olanıdır.Dinlenmeler sırasında 24 saatlik ter kaybı yaklaşık 400 ml sayılır.
 
 
Dışkıyla su kaybı da diyet ile değişkenlik gösterir.Ete dayalı beslenmeye kıyasla bitkisel vejeteryan beslenmede dışkıda su kaybı fazladır.Genellikle dışkıdan su kaybı 24 saatde 100 150 ml arasında seyreder.
 
 
 Teneffüsle su kaybı,akciğerlerin attığı karbondioksidi fazla olan havasıyla olmaktadır.Akciğerlerle su kaybı ortam sıcaklığına ve nemine göre değişir ve 24 saatde 400ml dolayındadır.
 
 Sportif egzersizde akciğerler daha çok çalıştığından akciğerlerden buhar biçiminde su kaybı da artacaktır.
 
 
Egzersizle su bayını fazla gerçekleşirse kan hacmi azalırken kan yoğunluğu yükselir.Buna bağlı olarak terleme oranı deri kan akışı azalır,beden ısısı yükselir.
 
 
Antrenörler bu durumları iyi bilmeli buna göre sporcuyu yönlendirmelidir.
 
 
 Spor yapmayan sedanterler bireylerin vücuduna giren ve çıkan su miktarları eşittir ,yanı giren çıkanı karşılar.Su günlük diyet ile bir de vücuttaki kimyasal sağlanır.Kayıplar işe böbrekler,akciğerler,deri ve bağırsaktan gerçekleşir.
 
Terlemeyle su kaybederken,en çok kilo düşmesi de bu yolla olur.Üstelik vücudun birçok mineralleride ter içerisinde atılır.Sportif terlemeler önemli ölçüde vitamin kaybına yol açmaz.Kaybedilen bu minerallerin yerine konmaları kimi zaman 2-3 gün-de bile zor gerçekleştirilebilir.
 
 
Terle su ve mineral kaybının başlıca sonuçları kas kuvvetinde azalma,genel kan basıncında azalma,kalp fonksiyonunda zayıflama ,kötüleşme,ısı düzenleme mekanizmalarında bozukluk,oksijen kullanımında kısıtlanma,glikojen deposunun kısıtlanması gibi yansımalar yaşanabilir.
 
Bütün bu sonuçlar kuşkusuz,sporcunun performansını tehlikeye sokacak sebeplerdir.
 
 Spor dolu günlere 
 

TUĞBA GÜNEŞ SPOR UZMANI/WELLNESS KOÇU/MİLLİ MASTER ATLETBu yazı 2208 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA

Kahramanmaraşspor teknik direktörü Hayati Soydaş önümüzdeki sezon Kalmalı mi? Gitmeli mi?


Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
GAZETEMİZ

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler