Bugun...

BAL AŞKINA

 Tarih: 11-10-2019 21:52:00
HARUN ÇİFTCİGİL


Bölgesel Amatör Ligi sezonu geçen haftalarda açtı.

 

Kahramanmaraş futbol tarihi anlamında üzücü bir an ve durumu yaşamamıza sebep olan bir olayı yaşadık 1920 Maraşspor’un lige katılmaması ile beraber.

Çok soru var zihnimde acaba bu takımın var olan birikimi bu kadar çabuk neden terk edildi kim yada kimler buna izin verdi yada kimler bu durumu önlemekten çekindiler.

1920 Maraşspor’un var olması yada olmaması bir etken teşkil etmez birilerinin boşluğunu elbette birileri doldurur yaşamın bir gerçeğidir bu. Yüzlerce lisanslandırılmış gencin durumu üzücü ikinci nokta.

 

Ancak yazımın ana konusu bu değil. Kısa süre sonra başlayacak olan Bertiz Spor Kulübünün yıllarca başkanlığını yapan aramızdan ayrılan Bayram Kazıcı’nın adının verildiği Sezona merhaba diyeceğiz.

 

Bu merhabaya çok önemli hale getiren 1920 Maraşspor’un lige katılmamasından dolayı Bayram Kazıcı 1.Amatör Liginden çıkan takımın direk Bölgesel Amatör Ligine yükselecek olması.

 

Spor kamuoyunda da bu konu ligin heyecanlı bir ruhu olacağına işaret ediyor. Takımlar birer birer transferlerini duyurarak transfer yarışına da girmiş durumdalar.

 

Ekinözü Cela Belediye Sporun ligde olmayacak olması üzücü.

Sezon için kısa kısa bilgiler vererek başlayalım.

İki grupta oynanacak olan karşılaşmalar öncesinde fikstür çekilerek gruplar belli oldu.

A grubunda Pazarcık Belediye Aksu Spor, Çağlayanceritspor, Kahramanmaraşspor A.Ş,Maraşspor, Uludazspor, Anadolu Gençlikspor, Hartlap Köyü Ali Doğanspor, Ferhuş Karacasuspor,Türkoğlu Belediye Spor takımları yer alırken B grubunda Andırın Yeşildağspor,Pazarcıkspor,Amatör Spor Vefa, Arsan Sümerspor,1905 Kahramansarayspor, Kümbetspor,Nahırönü Dumlupınarspor,Büyüksırspor, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Gençlik ve Spor ve Afşin Belediyespor takımları yer alacak.


Her zaman önemli transfer yapan ekipler şampiyon olacakmış gibi görünür. Bu yılda spor camiasında bu düşünce hakim ancak kesinlikle ben o şekilde olacağına inanmıyorum.

 

Bu yıl takımlar eminim ki futbol kalitelerinin arttığı bir sezonda vitrinde olacaklar. Buna geçen yıldan örnek vererek devam edebiliriz.

 

Andırın Yeşildağ Sporun spor camiasında gereğinden fazla abartıldığını düşündüğüm sezonda Ali Gitmiş’in öğrencileri karşısında çok çok zorlandığını görmüştük.

 

Fazla para harcayanın değil doğru oyuncu topluluğunun bir araya getirildiği bir sezon içinde kazananın şifresi de bu olacaktır. Şuan ekiplerin birçoğu bu yoldan gidiyorlar ve bu gayet güzel. Kazananın güzel futbol olduğu bir sezonu yıllardır özlemle bekliyoruz doğrusu. 


Ancak şimdiden bir uyarı yapmak zorundayım. Ligin bu kadar önemli hale geldiği bu duruma takımlar kendilerini hazırlarken hakemlerimiz ve futbolu yöneten ekipler ne kadar hazır durumdalar.

 

Tecrübesiz hakemlerin bu sezonun içinde yer almaması önemli diye düşünüyorum.  Sadece tecrübesiz hakemler mi? Tecrübenin zirvesinde olup ta hakemliği zihninde bitirmiş isimlerin de bu sezonda yer almaması önemli.

 

Bu sezon çok önemlidir takımlar bütçelerini zorlarken futbolu yönetenlerin adil bir sezon hazırlamak adına stadyum ve saat seçimlerini dahi adilce yapmamaları düzeni bozacak konulardan olurken diğer alanları nasıl yönetecekleri konusunda bir planları var mıdır merak ediyorum. 


Bu sezonun renklerin güzelce mücadele edeceği bir sezon olması temennisiyle…

YUKARI