Bugun...

SORUNLARIMIZI KİM ÇÖZECEK?

 Tarih: 16-11-2019 23:43:00  -   Güncelleme: 16-11-2019 23:57:00
HARUN ÇİFTCİGİL

Özellikle son iki yılı içerisine alan ekonomik anlamda ülkemizde baş gösteren adına kriz demenin doğru olmaması ile beraber daralmanın yaşanması ile ister istemez sosyal ve siyasal anlamda etkilerinin görünür hale geldiği zamanları yaşıyoruz. Sezon başında şehrimizde futbol anlamında iki takımın liglerde olmayacak olması ile su yüzüne çıkan sorunlar deplasmana giden amatör takımlara ulaşım desteği verilmesi konusunda Ferhuş Karacasu Spor’un yaşadığı sorunla daha da büyüdü. Amatör ligde en önemli konu ne derseniz o da ulaşımdır. Sorun buraya kadar indi ise herkes oturup neler yapılmalı demeli. Onikişubat İdmanyurdu Spor’un sosyal medya hesabından verdiği destek kısa sürede büyük bir ilgi gördü ve destekler birer birer geldi.

Ancak bugün daha büyük bir sorun daha var o da bir plan ve programımızın olmamasıdır. Ben açıkça söylüyorum sorunlarımızı çözecek olan bir yapı ve kurul göremiyorum. Onikişubat İdmanyurdu Spor’un Ramazan ayı nedeniyle verdiği yemekte bahsettiğim kulüpler birliği kurulması sözümün arkasındayım halen. Çünkü sorunlarımızı çözecek bir yapı ve kurul tanımıyorum bana göre yok. Edeler Spor Kulübü bu hafta bir sorunu için bana yazdı aynı zamanda ben bu ekibin yöneticisiyim. Sorun şu biz sezon başında dilekçe verdik maç saatleri konusunda diye. Sorunlarını ben bilmiyorum çözülmediğini de biliyorum. Hemen ardından Ferhuş Karacasu Spor için de bir sorun var ortada.

Burada sadece kurullara suçta bulmuyorum. Çünkü biz büyük bir aileyiz ve bizim bir aile babamız yok. Kimse kırılıp incinmesin ama futbolumuzu yönetenler bir an evvel istifasını vermelidir. Sorunların çözülmesi noktasında yeterli görünmeyen bir durum söz konusudur. Artık toplumsal anlamda dinamik olmayan hiçbir isme yönetme ve yönetişim konusunda görev verilmemesi gerekmektedir. Sezon başında Ekinözü Cela Belediye Spor ile başlayan ardından 1920 Maraşspor ile gelen üzücü durumlar bugün liglerde özellikle en değerli liglerden biri olan U 14 C grubunda maç oynanmaması benim için acı bir durumdur. Ben her sohbet ve ortamda gençlerimizin maç sayılarının artması noktasında söylemlerde bulunurken giderek maç oynanmadan geçen liglere üzülüyorum.

Maç saatlerinin belirlenmesi ve statların belirlenmesinden tutunda özellikle maçların programlanması konusunda herkese çiçek dağıtmaktan vazgeçilmesi gerekmektedir. Bugün zor durumda olan kulüplere hiçbir şey yapamıyorsanız statların ve saatlerinin belirlenmesinde yarar sağlamak zorunludur.

Oluşturulan kurullar her ne isimle olursa olsun bürokrasi içinde bir oda olan statüko mantığına boyanmış duvarlara sahip olunmamalıdır. Her görüş mutlaka büyük bir özveri ile dinlenmeli ve geleceğe taşınması gereken bir sistem içinde hareket edilmemelidir. Kısacası bir sistem bütünlüğü içinde hareket etmeliyiz.

Kahramanmaraş futbolu Batıpark stadında çamurlu statlardan suni temiz ve imkânların arttığı dönemlerini yaşarken bugün halen  kalıcı sorunları çözecek bir proje görememiş olmak üzücü. Sırtında çuval ile malzeme taşıyan, bagajında malzeme eksik olmayan, bir topum kaybolmasın diye peşinde koşan kulüp başkanı ve daha nice bu işe gönül verip hayatları bana göre maf olan isimler sayabilirim. Amaçları ne? Bu işe gönül vermeleridir. Bugün Kahramanmaraş futbolunu ayakta tutan bir şey varsa gönülden bağlı olunan konulardır.
 

Sözlerimi tekrar ediyorum. Bugün şu alenen ortaya çıkmıştır ki oluşturulan kurullar ve kurallar iflas etmiştir. Amatör sorunlarını yine sırtında çuval içinde malzeme taşıyan emekçi insanların yetiştirdiği çocuklar çözecektir. Kalıcı çözümlerin bir an evvel ortaya koyulması gerekmektedir. Sonsuz teşekkür etmem gereken tek grup belediye desteği dışında mücadele etmeye çalışan takımlarımızadır. Bugün futbol konuşabiliyor isek gönülden futbol aşkıyla yanan insanların sayesindedir.

YUKARI