Bugun...

HER ÇOCUK ÖZELDİR

 Tarih: 28-11-2019 23:20:00
HARUN ÇİFTCİGİL

Dünyanın en güzel varlıkları çocuklarımız için her zaman bir şeyler yapmak şahsen beni mutlu kılmış, mutlu kılmanın yanında umutlu hale de getirmiştir. Çocuklarımız bugünün çocukları yarının babaları yada anneleri olmaları nedeniyle emek verilmesi gerekmekte. Belediye Stadyumunda Edeler Spor Kulübü ve Maraşspor arasında oynanan karşılaşma öncesinde bu etkinliğe katılarak çok çok güzel görüntüleri görmek benim için açıkcası ayrılacaktı.Bir hafta boyunca bunun programlanması sırasında belki de en mutlu yaptığım iş olarak düşündüğüm zaman ilk sırayı kesinlikle alır. Bunu düşünmemi sağlayan o gün stadyumda gördüğüm gülümsemelerdi. Okul müdürü ve öğretmenlerinini ayakkabılarını çıkararak çorapları ile futbol oynamaları çok hoşuma giden bir davranış oldu. Hocamız ‘hocam çok ilgililer fizyoterapist bir arkadaş futbol oynamadan önce çocukları ısındırıyor’ dediğinde açıkcası özel bir ilgileri olduğunu anladım. Daha doğrusu iş olarak değilde bir aşk gibi davranıyorlardı. Bu işin içinde olmakta bizim için çok özel oldu. Özellikle futbol camiasında bu konuda teşekkür etmem gereken bir isim varsa o da Hüseyin Eralp hocamdır. Çünkü anlatmaya başladığımda beni anlayan hatta sahiplenen elini taşın altına koyduğu gibi fikirler ile destekleyen bir şahsiyettir. Teşekkürü borç bilirim. O günü anlatmak istiyorum. Çünkü o gün maçın hakemi Mehmet Şişman’a başlama vuruşunu özel çocuklarımız yapabilir mi diye müsade isterken gelecek adına önemli bir duruş göstermiş olması hoştu. Maç içindeki duruşu da hakemlik görüntüsü nedeniyle beni umutlandırdı. Maçın saha komiseri Akif Baki Kale zaten futbolu güzelleştiren bir duruşa sahip anlatmaya gerek görülmeyecek birisi. Devamında gerek Edeler Spor gerekse de Maraşspor’lu futbolcuların da hoşuna gidecek ki çocukların elinden pankartları alarak gülücükler saçarak elleriyle tutmaları gayet güzeldi. Sağlık Görevlisi Vedat Üçgöz abimiz bu camianın emektarlarından birisi olarak çocuklar ile güzel anılar geçirdi bizler gibi. Aslında o gün güzel bir duruş gösterdik. Bir kaç gün önce geçen haftalarda oynadığımız karşılaşmanın hakemine ithamda bulunarak o maçı başlatan hakeme yüklenen futbolun babasına da gösterdik aslında maç böyle başlatılır diye. 

Biz bir kaleyiz. Kale’nin her taşında bir gülümse ile dimdik ayaktayız. Konuşarak değil eylemlerimiz ve şekillerimiz ile sizlere öğreteceğimiz çok şeyimiz var.

Tabiki Özel Gelişen Özgür Çocuk Rehabilitasyon Merkezine de teşekkür etmeden geçmek mümkün değil. Kurucu aynı zamanda fizyoterapist olan Dilek Sahiloğulları , okul müdürü Mustafa Özbay ve devamlı iletişim halinde olduğumuz Ergün Turna hocalarımıza teşekkür ediyorum. Hem özel çocuklarımıza kalpten davranış gösterdiklerini hissettiğim her an için hem de onlarla özel olarak ilgilendikleri için. 

Hocamıza naptınız hocam dediğimde hocam çok ciddiye alıyorlar işlerini dedi. Nasıl hocam dedim. Hocam Şevval hanım fizyoterapistmiş çocukları egzersizlerle ısındırdı diğer hocamız Nimet hanım da tek tek ilgileniyor dedİ. İşini amaç gibi yaşayanlar beni mutlu ediyor. O nedenle Şevval Kıraç ve Nimet Çoşkun hocalarımızı da teşekkürü borç bilirim.

İşin özü çok güzel ve özel günün ardından 3 Aralık Dünya Engelliler günü yaklaşırken etkinliklerini sürdüren Özel Gelişen Özgür Çocuk Rehabilitasyon Merkezi olarak oluşturdukları farkındalıklar nedeniyle takip edeceğim. Çünkü öncü olan her konu bizi güzel günlere götürüyor.

Şimdiden 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle tüm engelli bireylerin gününü kutlayarak her günün özel olduğunu bilmelerini isterim. 

Farkındalık oluşturan her kuruluş ve kurum bizce desteklenmeleri gereken yapılardır.

YUKARI