Bugun...

ÜYE OLMAYAN GİREMEZ

 Tarih: 04-12-2019 00:03:00  -   Güncelleme: 04-12-2019 11:37:00
HARUN ÇİFTCİGİL

İçişleri Bakanlığı Sivil toplumla ilişkiler genel müdürlüğünce desteklenen ‘Geleceğimiz Amatör Spor Kulüplerimiz’ isimli proje kapsamında 22 spor kulübüne 69 bin 940 Türk lirası değerinde spor malzemesi desteği yapılan tören ile kulüplerimize yardımda bulunuldu.

 

Ancak kulüplerimize derken üye olan kulüplerimize olduğunun altını çizmekte fayda var. Projeyi ve projeleri sonuna kadar destekleyen biri olarak üye olan kulüpler ibaresinin olması açıkçası beni üzdü.

 

Ben kulüpler birliğini kuralım ve kulüplerimizin bir takım haklarını bu yapı korusun kollasın derken şu denilmişti amatör spor kulüpleri federasyonu zaten bu yapının haklarını zaten koruyor denilmişti öyle olmadığını da anlamış olduk.

 

Kulüp sayısının artırılması için uğraşanlar çabalayanlar hatta hayallerinin süper amatör ligi olduğunu söyleyenler var olan pastanın en güzel kısmını neden üye olanlar diye bir eleme potasına koymaktadırlar.

 

Paydaşı olunmayan her şey bir süre sonra değer kaybetmektedir. Üzgün olduğum bir taraf ta şudur. Bir bir ligden çekilen takımların arttığı bu dönemde kendisini koruyan her şeye rağmen varlığını sürdürmeye çalışan ekiplere sen üye değilsin demek hangi akla ve mantığa sığmaktadır.

 

İçişleri Bakanlığı sivil toplumla ilişkiler genel müdürlüğü bilinmelidir ki kendisini tanımlarken ‘‘Toplumsal örgütlenmeyi destekleyerek katılımcı demokrasinin kökleşmesine, toplumun yaşam kalitesine katkıda bulunmaktadır’’ der.

 

Ancak görülmektedir ki sen üye değilsin sen bu pastadan yiyemezsin demek bu işin ruhuna aykırıdır. Amacımız bu projelere eleştirmek değildir. Aksine proje yapan her kuruluşun yanında ve destekçisi olmaktan kaçınmayız.

 

Ancak bilinmelidir ki toplumun her kesimini içine almayacak bir proje formasız maça çıkmak demektir. Biz ve Siz diye bir şey yoktur HEPİMİZ varız.

 

Hani Aileydik? Hani büyük bir camia idik. Amatör Spor Kulüpleri federasyonu web sayfasında 58 adet listenmiş futbol kulübü yer alırken malzeme desteği sadece 22 kulübe verilmiştir.

Yine web sayfasında federasyonun amaç kategorisini okumak lazım diye düşünüyorum.

FEDERASYONUN AMACI

1- Kulüplerin kaynak ve güçlerini birleştirerek ortak kullanılabilecek saha ve tesisler ile sporla ilgili sandıklar veya işletmeler kurmak, malzeme temin etmek, spor yayını çıkarmak,

 

2- Kulüplerin yönetici ve sporcularının daha iyi yetişmesini sağlamak amacıyla eğitim semineri , panel, sempozyum ve toplantılar düzenlemek veya düzenlenecek bu tip etkinliklere katılımı sağlamak,

3- Kulüplerin sorunlarının çözümü için yardımcı olmak,

4- Amatör sporun gelişmesi ve yetenekli amatör sporcuların Türk Sporuna kazandırılması için gereken ilgi ve desteği sağlamak,

5- Benzer Kuruluşlarla Federasyonun amacı doğrultusunda platform, birlik v.b. gibi oluşturmak.

6- Avrupa Birliği, Dünya Bankası v.b. Uluslar arası kuruluşlar nezrinde Federasyonun amaçları doğrultusunda gerekli girişimlerde bulunarak projeler hazırlamak, hibe, kredi, fon, v.b. gibi kaynaklardan yararlanmak.

7- Federasyonun amaçları doğrultusunda Federasyon ve üye kulüpler adına sponsor kuruluşlarla işbirliği yaparak kaynak yaratmak.

 

Sözlerimi tamamlarken birlik derken hepimizin olduğu, amaç derken bir topluluğu değil herkesi içinde barındırması gerektiğine inanarak futbolun renklerin kardeşliği sloganını unutmamak gerekmektedir.

 

Bu yazı savunma mekanizması içerisinde değerlendirilir ise bir eleştiri yazısı gibi görülebilir. Yada malzeme verilmeyen üye olmayan kulüplerin penceresinden ise yine bir eleştiri yazısı gibi görülebilir.

 

Ancak amacım yada amacımız asla eleştirmek değildir. Kişiler ve kuruluşlar zaman içerisinde değişimler gösterebilir.

 

Ancak paydaş olduğumuz gerçeği asla değişmeyecektir. Finansal Fair mantığında kulüplerin ekonomik anlamda sınırlarını çizen görüntüsü kulüplerin birlikte adilce mücadele etmesi nedeniyledir.

Temennim ortak payda etrafında üye olan girer üye olmayan giremez mantığından bir an evvel vazgeçilmesidir.

YUKARI