Bugun...

BU SEZON BİR BAŞKA OLACAK

 Tarih: 17-02-2020 23:27:00  -   Güncelleme: 27-02-2020 10:54:00
HARUN ÇİFTCİGİL

2019-2020 Sezonu 2.Amatör ligi başlama vuruşunu gelecek hafta yapacak. Bu sezonun diğer sezonlardan bir farkı olacağını şimdiden söyleyebilirim.

Çünkü 1.Amatör Liginden daha kaliteli bir oyuncu kadrosunun oluştuğu daha sıkı antrenmanların yapıldığı sponsorluk konusunda bu yıl daha da iyi anlaşmalar yapıldığını söylemem yanlış olmaz.

Güzel bir sezon geçireceğimizi şimdiden söyleyebilirim.


A ve B grubu olarak iki grupta oynanacak karşılaşmalar öncesinde A grubunda Mağralı Fidan spor, Türkoğlu Gençlerbirliği Spor, Kurtuluş 1920 Spor, Kurtuluş Futbol Spor, Kahramanmaraş Kartalgücü Spor, Elmalar Spor, Kahramanşehirspor ve Kızılseki Gençlik Spor takımları mücadele edecek iken B grubunda ise Onikişubat İdmanyurdu Spor, Maraşgücü Spor, Dulkadiroğlu 1337 Spor, Bertiz Spor, Eyüp Sultan Spor, Karaziyaret Spor, Edeler Spor ve Turkuaz Spor takımları mücadele edecek.

 

A grubunda mücadele edecek takımlar için daha iyi olduğu spor kamuoyunca söylense de bana göre B grubu daha heyecanlı geçecek olduğunu düşünüyorum.

B grubunda sezon öncesinde iyi bir hazırlık dönemi geçiren ekiplerin varlığına transferlerinde eklenmesi ile her gün takımların daha da güçlendiğini söylemekte fayda var. 

B grubunda bir favori söylemek mümkün değil.

  A grubunda öne çıkan ekipler Elmalar Spor , Kurtuluş Futbol Spor , Kurtuluş 1920 Spor olarak belirtebilirim. Takımların sezona çok önceden başlaması nedeniyle geçen yıllarda 2.Amatör Liginin güce dayalı olmadığı düşüncem bu yıl değişebilir.

Nedeni birçok takımın oynadığı hazırlık maçı sayısı birkaç takımın antrenman sayısından dahi fazla.


2.AMATÖR LİGİNİN İSMİ BAYRAM KÜPE LİGİ OLMALIDIR
Kahramanmaraş futbol camiasında hep bir vefa sorunu olmuştur.

Olmaya da devam ediyor.

Edeler Spor Kulübü yöneticisi Bayram Küpe bu yıl elim bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Edeler Spor Kulübünün kuruluş aşamasında yer almış esnaf kültürüyle yetişmiş ve sporseverliği nedeniyle futbolun içerisine dâhil edilmiş bir isim Bayram Küpe. 2.Amatör Ligi isminin önüne nasıl sezon başında Bayram Kazıcı ismini önerdiysem Bayram Küpe ismini de öneriyorum. 

Camiamız kollarını genişletmek yerine birilerini kolları içerisine alırken diğerlerini maalesef unutuyor. O nedenle ahde vefa olan bir yer haline getirmek adına futbol oynamış yada yönetimsel anlamda fayda sağlamış hayatlarını kaybetmiş isimleri onur etmek hatta onların isimlerini yaşatmak ve onları tanıtmak adına kategorilerin boş kalan kısımlarına isimleri verilmeli evlatlarına veya hizmet ettiği insanların yad etmesini sağlamak zorundayız.

Biz bu camianın içerisinde bir ahde vefa örnekleri oluşturarak farkındalık sağlamak zorundayız.  


FUTBOLDA ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇEMEZSİNİZ ÇÜNKÜ

Türk futbolunda şiddetin önüne geçilemiyor bir türlü sözü daima yerini korumuştur. Korumaya da devam ediyor. Hakemlerimize uygulanan şiddetin son bulmayacağını söyleyebilirim.

Çünkü futbolcu profili şiddeti benimsemiş futbolcu kardeşlerimize elveda demek zorundayız. Temiz futbol temiz futbolcu hatta temiz hakemler demek için önerim şudur. Bir futbolcu 3 defa hakeme şiddet uygulamış ise onun lisansının yırtılıp atılması gerekir.

Aynı şekilde bir yönetici devamlı cezalar alıyor bunu alışkanlık haline getiriyor ise onunda bir sezon hocalık belgesinin askıya alınması gerekmektedir. Aynı şekilde bir hakem düşünün yönettiği karşılaşmaların daima önüne geçiyor ve güvenini kaybetmiş ise elveda demeliyiz. Öyle güzel gençler geliyor ki korkmayın yapamaz demeyin siz yeter ki görevler verin ama gerçekten hak ettiğini düşünüyor olduklarınıza.

Göreceksiniz düzelmese de bazı şeyler daha amatör bir ruha bürünecektir her şey.


ALT KATEGORİLERDE NE CEHVERLER VAR
Özellikle son 2 yıldır devam eden gençlere dönen takımların görüntüsü beni mutlu ediyor. Kurtuluş 1920 Spor, Maraşspor, Kahramanmaraş Gençlik Spor, Akçakoyunlu İdmanyurdu Spor, KM BŞB Gençlik ve Spor ve Uludaz Spor kulübüne bu yıl Kahramanmaraşsporda dâhil oldu.

Kahramanmaraşspor profesyonel bir arka plan nedeniyle bu işi bence şuan Kurtuluş 1920 Spor ile beraber en iyi yapan ekiplerden. 

Malatya Spor’a ve Sivas Spor alt yapılarına giden gençlerimize ilerleyen günde çok isim katılacaktır. Sadece yönetimler noktasında da biraz itici etkiye ihtiyaç vardır.


Tekrar 2.Amatör ligine dönmemiz gerekir ise güzel bir sezon olacağından şüphem yok. Takımlarımızın futbol oynamak düşüncesi konusunda kesinlikle şüphem yok ancak futbolun gelişmesi adına düşünce içinde olmamız gerekmekte.

Bunun içinde emeklerin alt kategorilere de yönetilmesi gerekir. Evet biliyorum ulaşımdan malzeme konusuna kadar bir çok konuda sorunlarımız mevcuttur.

Bu sorunlarında birlikte hareket etme duygusuyla birlikte çözüleceğini düşünüyorum. Şimdiden takımlarımıza başarılar diliyorum.

Çok çalışanın kazanacağına olan inancım tamdır. Hakemlerimize de aynı şekilde önce başarı dileklerimi sunuyorum.

YUKARI