Bugun...

TAMAM, ÖNCE SAĞLIKTA MADDİ EMEKLER NE OLACAK?

 Tarih: 27-05-2020 23:59:00  -   Güncelleme: 28-05-2020 00:22:00
HARUN ÇİFTCİGİL

Ülkemize ilk ayak izlerini bırakmaya başladığında ilk olarak toplu etkinliklerin yapılmasındaki riskler göz önüne alınarak liglerde ileri bir tarihe ertelenmiştir açıklamasından bu yana günler haftalar hatta aylar geçti.

 Birçok belirsiz açıklama ile kulüplerle şahsi fikrim dalga geçercesine yer yer amatör lig ile ilgili bırakın açıklama yapılmasını amatör kelimesi dahi geçmedi.


27 Mayıs 2020 tarihinde ‘‘Genel Başkan Ali Düşmez’ den Amatör Spor Kamuoyuna Açıklama’’ başlığı ile Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu sayfasından bir açıklama yayınlanarak sonunda kesinkes bir açıklama yapılmış oldu. 

Her şehir ister istemez kendi şart ve durumları ile ilgili sorunlara hakim olması açısından herkes kendi sorununu en iyi bilir mantığı ile konuya açıklama getireceğim.


Biz Kahramanmaraş ‘‘BÜYÜKLER KATEGORİSİNDE 1.AMATÖR ve 2. AMATÖR LİGLERİ OLAN İLLER (21 İL: Adıyaman, Bilecik, Burdur, Çorum, Elazığ, Isparta, Kastamonu, Malatya, Kahramanmaraş, Nevşehir, Mardin, Ordu, Rize, Sivas, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat, Kırıkkale, Batman, Osmaniye)’’ kategorisine giren şehirlerden biri olduk açıklama ile.
‘‘Büyükler kategorisinde 1.Amatör ve 2. Amatör Ligleri olan illerden;
Bilecik, Nevşehir Ordu, Sivas, Van ve Kırıkkale illerinde 2. Amatör Ligler henüz başlamamış olup bu süreçten sonra statüleri onaylanmış olsa dahi oynatılmayacaktır.’’ Açıklamasını görünce nasıl olsa başlamamış diye düşünebilirsiniz. 

Ancak bu takımlar sezon öncesinde sponsorluk anlaşmasında bulundular ve yönetimsel anlamda maddi bir takım giderler oluşturdular.

 Burada tamam önce sağlık denilip herkesi susturmakta mümkündür. 

Ancak evet emekleri sağlık diye perdelemek emeklere yazık etmektir.

Şehrimizi futbol anlamında ilgilendiren kısmı şu açıklama da mevcuttur.‘‘1. Amatör ve 2.Amatör ligleri olan 21 ilimizden Elazığ ve Kahramanmaraş illerimizin BAL’da ikişer kontenjanları bulunmaktadır. Bu illerimizin birer takımları 2019 – 2020 sezonunda BAL’dan ihraç edilmiş olduklarından dolayı statü gereği 1.Amatör lig birincileri BAL Baraj Müsabakası oynamadan direkt BAL’a yükseleceklerdir. 2. Amatör ligleri başlayan illerin müsabakalarının sonuçlanmasına 1-2 hafta kalanlar olduğu gibi liglerin tamamlanmasına 11-12 hafta kalanlarda vardır. 

Bu durumda olan 15 ilimizde liglerin tamamlanmasına 1 hafta da kalsa, 12 hafta da kalsa 2. Amatör liglerin geri kalan müsabakaları kesinlikle oynatılmayacaktır.’’ denilerek amatör futbol görmezden gelinmiştir. Play off ile ilgili açıklamalar elbette yapılacaktır ancak bu yazının yazılması 2.amatör ligindeki takımların emeklerinin görünür hale gelmesi ile alakalıdır.

Bende konuştuğumuz futbol camiasındaki arkadaşlarımız ile maçların oynatılmayacağı yönünde görüşü olanlardan biri olarak hep emekler ve alt yapıdaki gençlerin hakları üzerinden bir fikirler oluşturmaya çalıştım.


Tamam, maçlar oynanmasın önce sağlık diyelim ki gerçekten de önce sağlık, anlamak zorundayız. 

Ancak yapılan maddi emeklerin zaten zor ayakta duran amatör camia içerisinde her hangi bir önemi neden yoktur. 

Amatör Spor Kulüpleri Federasyon başkanını istifaya bir kez çağırmıştım tek sebebi de Ferhuş Karacasu Spora deplasman için servis verilmediğindeki etkisizliği sebebi nedeniyledir. 

Bugün ASFK’leri bu konuya dahil edip kulüplerin yanında değiller onların haklarını savunmuyorlar diye eleştirmek istemem. 

Çünkü bu ASFK’lerinin yapacağı kadar basit bir konu değildir.

 Bu geniş etkileri olan bir meseledir.

 Ancak bu kulüplerin haklarını savunmayacakları anlamına da gelmemelidir.

 Bugün Amatör Spor Kulüpleri güçleri yetmeyecek olsa dahi kulüplerin yanında yer almak zorundadır.

 Çünkü gelecek yıl lige katılacak kulüp bulunamaz hale gelebilir. 

Maddi olarak boşa harcanmış transfer bedelleri ve bir takım lisanslanma bedellerinin yanı sıra en büyük külfet olan malzeme konuları başta olmak üzere birçok konudur.

Bugün Amatör Futbol dünyasının bireyleri şunu sorgulayacaklardır.

 Biz Yıllarımızı verdik.

 Yağmur demeden çamur demeden ömrümüzü gençlerin kötü alışkanlıklardan korumaktan tutunda iyi bireyler olması açısından cebimizden ömrümüzden verdik. 

Üşüdük, hastalandık cebimizdeki son kuruşu çocuklar üşümesin evine gitsin diye verdik diyen insanlar olacaktır. 

Gerçekten de öyledir.

Bugünden sonra toplanan spor fonları asıl sahipleri olan amatör camia için kullanılmalıdır.

 Biliyorum… 

Yazmakla kalacağım. Ve çocuklar sokaklarda sahip kalmasın diye amatör camianın emekçileri yine birilerine gönül koyup seneye takımlarını çıkarmak için yine kendilerini yoracaklar sırf yarının büyüklerine fayda sağlamak yüceliği ile…

Kulüplerimiz yazının başlarında da dediğim gibi herkes harcadığı emeği bilir. 

Ancak bu emeğin zirveleşmesi adına kulüplerimize yıllar önce bir iftar yemeğinde önerdiğim kulüpler birliğinin kurulmasından geçmektedir. Bürokrasinin ağzına bakan kuruşlardan asla çözüm elde edilemez.


İnşallah hak gerçek sahiplerine verilmeli temennisiyle sağlıcakla kalın.

 

YUKARI