Bugun...

KAHRAMANMARAŞ’TA LİSANSLANMA YAŞI

 Tarih: 23-08-2020 11:27:00
HARUN ÇİFTCİGİL

Kahramanmaraş futbol kulüp sayılarında geçmişe oranla artan takım sayıları ve katılım gösterilen

Liglerle beraber her sezon daha da artan lisanslanma sayısı ile birlikte futbola olan ilgi de artmaya devam ediyor. Özellikle 2019-2020 sezonunu kapsayan araştırmamız dünyanın tamamında etkisini gösteren salgın nedeniyle başlamayan kategorilerini baz alınmayacak olmasıyla beraber başlangıç anlamında önemli bir veri ortaya koyacak olması bakımından önem arz etmektedir. Lisans sayılarının kulüplerin alacağı bir takım sponsorluk anlaşmalarından tutunda devlet yardımlarında da kullanması gerektiğine inanmaktayım. Eşit dağıtım mı? Yoksa adil dağıtım mı? Sorularına cevap vermek adına faaliyet gösteren kulüplerin ayrıştırılması anlamında geçmişte sen üyesin sana veririm sen üye değilsin sana vermem gibi kendi adaletini belirleyen düşüncelerin karşısında en önemli ayrıştırma aracının lisans sayısı olması gerekmektedir. Arsan Sümer Spor kulübünün şehrin en çok lisanslandırma yapan ekiplerin başında gelmesi ile beraber onu takip eden kulüpler Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Gençlik Spor, Kahramanmaraşspor, Maraşspor, Türkoğlu Gençlerbirliği Spor, Maraşgücüspor ve Uludazspor gibi takımların yüksek sayıda lisanslanma yaparak hem lisans sayısı hem de katılım gösterilen kategoriler anlamında eşit dağılımı yani herkese eşit dağıtımı savunsam da bunu yapamıyoruz denilmesine karşın en azından lisanslandırma sayısının baz alınması daha da iyi olacaktır inancındayım.

 

Doğum Yılına Göre Lisanslanma yaşı incelenmemizde 1990 yılı doğumlulular ve 2010 yılı doğumlular arasını baz alarak yaptığımız inceleme 1990 doğumlularda 16,58 olan yaş ortalaması 2010 doğumlular da ise bu ortalama 8,89’dur. Aşağıda doğum yılı ve yaş ortalamalarından yıllara göre lisans yaşları verilmiştir.

 

 

2020-2021 yılını baz alacak araştırmaların temelini oluşturacak bu araştırma yıllara göre yapılmaya devam edecektir. Ancak sevindirici olan lisans yaşının devamlı aşağıya doğru çekiliyor olmasıdır. Gençlerin sokakta kabaca öğrenmelerini de engelleyen futbola direkt bilinci ve eğitimli hocalar ile kavuşmuş olması gelecek yıllar adına ümit var olunmasını da sağlamaktadır.

 

Özellikle U11 ve U12 ligine geçen yıl katılan takımların desteklenmesi gerekmektedir. Adına şenlik ligi denilmesinin güzelliğini daha da güzel hale getirmek gerekmektedir. Birçok katılmayan takımında bu şenliğe katılması bilinçli bir futbol adına önem arz ediyor.

YUKARI