Bugun...

PANDEMİ'NİN ARKASINA SIĞINMA MODASI

 Tarih: 09-09-2020 20:19:00
HARUN ÇİFTCİGİL

Çok sık yazamasam da ara ara gündemin önemli ve etki noktası adına var olan yazılar yazmaya çalışıyorum. Şu iki tanım ile başlamak ta yarar olduğunu düşünerek Otokrat(buyurgan) ve Demokrat(katılımcı) rejimlerin tanımını yapmadan başlamak olmaz.

Otokrat (buyurgan) rejimlerin temel özelliği, yönetimlerin halk adına karar vermesi, kendine göre iyi, doğru ve güzel olanları dayatması, buna karşın halkın sorunlarını çözümlemeyi de üstlenmesidir.


Demokrat (katılımcı) rejimlerin temel özelliği ise halkın kendisi için iyi, doğru ve güzel olanlara karar vermesi, sorunlarının çözümlerini kendisinin üretmesi, yönetimlerin de bu çözümlerin hayata geçirilmesi için -varsa- engelleri ortadan kaldırmasıdır. Demokrasilerde, toplumun sorunlarına karşı ürettiği çözümlerin yönetimlere iletilmesi için temsilcilerini kullanması, bu rejimlerin belirgin özelliğidir.

Bizler halk olarak hangisi o an yararımıza ise ondan örnek vermeyi seven bir milletiz. Abartmıyorum her alanda bu var olan ve var olmaya devam eden bir durum olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor. Son olarak Kahramanmaraş İl Futbol Temsilciliği seçimi yapılmadan Pandemi arkasına sığınarak iki daha uzattım diyerek yine keyfi bir karara imza atıldı.

Seçim yapmaya ne engel? Ülkenin birçok alanında etkinlikler ve toplantılar yapılırken keyfi şekilde kararlar almak seçilmeme korkusuyla panik havasında atadım seni demek ne demek? Sen 2 yıl niye kulüplerin seçimdeki oy haklarını gasp ediyorsunuz. 2 yıl ne demek? Hadi 3 ay tedbir de ertele. Kulüpleri de anlamıyorum. Neden sessiz oylarınıza sahip çıkmıyorsunuz. Yâda bize neden söz verilmedi demeyeceksiniz.

Ahmet Öztürk gayet cesur bir şekilde il temsilciliğine adaylık başvurusu yaptı. Ve ardından bugün şu yazıyı yazdı. ''Yine İlklere İmza Atmayı Başardık. Kahramanmaraş Futbol İl Temsilciliğine Adaylığımı Açıkladıktan Sonra Seçim Yapılırsa Eğer İbaresini Bilinçli Kullanmıştım. Şeffaf Yönetim Anlayışıyla Her Kulübün Hakkını Koruyabilmek Düsturuyla Çıktığım Bu Yolda Yine Şaşırmadım. Yıllardır Seçimle Belirlenen İl Temsilciliği Pandemi’yi Bahane Edilerek Atama Yoluyla Yapıldı. Siyasi Partilerin Katılımlarının Daha Fazla Olarak Gerçekleştirdiği Kongrelerde ANAYASA'DA Siyasi Partiler Pandemiden Etkilenmez Gibi Kanun Mu Var Bilemem Ama Sonumuz Hayır’a Gitmiyor. Spor Camiası Bilsin ki Alınan Bu Karar Seçimden Kaçmak İçin Yapılmıştır. Olası ASKF Seçiminde Ne Öne Sürülecek Çok Merak Etmekteyim. Keşke 2-3 aday 45 kulübe sorulup kulüplerin tercihi sunulsaydı ama kulüplerin değil yetkinin güçlü olduğunu tekrar gördük. Komite Görevimin Devam Ettiği Bilgisi Tarafıma Bildirildiğinde Tertip Komite Üyeliğinden İstifa Etme Kararı Aldığımı(Ergün Önal Başkanın Yanına Davet Edip Bu Fikrimi Kabul Etmeyeceğini Söylemesine Rağmen)Kamuoyuna Bildirmek İsterim''

Kısacası çok uzatmıyorum. Bu yazı sadece tarihe not düşmek adına yazıldı zaten. 31 Mayıs 2018 tarihinde birliğin ilk damlaları başlığı ile yazdığımız ve Onikişubat İdmanyurdu Sporun verdiği iftar yemeğinde bahsettiğim konuya dönüyoruz dönüyoruz tekrar Kulüpler Birliğini kurulması gerektiği konusuna geliyoruz. Daha da geç olmadan bu konuya ağırlık vermeliyiz.

 

YUKARI