casino siteleri 1xbet

aksaray haber

Bugun...

YAZDIM! OKUMAYANI DÖVMEM.

 Tarih: 16-01-2020 23:38:00  -   Güncelleme: 17-01-2020 11:11:00
HARUN ÇİFTCİGİL

Maraştaspor gazetesi ile buluşmam kendi tarihimde derin anlamları olan zamana denk gelir. Bu açıklanmayacak özel içsel anlamı olan bir konudur.

 

Maraştaspor gazetesini çizmem için arandığım zaman başladı Maraştaspor gazetesi ile aramdaki bağ. Hafta sonu kendisine yapılan saldırı ile bir anı hatırladım.

1 Aralık 2019 tarihinde Orhan Külek’e mesaj attım gazete çiziminde bir resim ve metin istemek için. Bana ede eskilerden koyalım moralim bozuk cevabını verdi. Hayırdır ede yapabileceğim bir şey var mı? Dedim.

Hayırdır sorun ne dedim. Ede Kahramanmaraşspor yenildi ya dedi. Ben güldüm. Allah can sağlığı versin ede ben de bir şey oldu sandım dedim.

O gün Kahramanmaraşspor Bodrum Spor’a yenilmiş morali ondan bozukmuş. Ben güldüm. Çünkü benim Kahramanmaraşspor sevdam vardır diyemem.

Orhan Külek’e şiddet uygulandı diye duyduğumda bu mesajlaşmayı hissettim. Bir insan sevgilisini izlerken ve en sevdiği işi yaparken stattan adeta yaka paça atılmıştı.

Bunu ayıplamak için kullanacağım bir kelimem yok doğrusu.

 

 Zeynep Hazar Basın Özgürlüğünü şu şekilde açıklamaktadır. ‘‘Basın özgürlüğü, haber, fikir ve düşünceleri, çoğaltıcı araçlarla, serbestçe açıklayabilmek özgürlüğüdür. Bilgi ve düşünceleri serbest olarak toplayıp, yorum ve eleştiri yaparak çoğaltabilmek ve bunları serbest olarak yayımlayıp dağıtabilmek haklarını içerir.’’

 

Basın Özgür müdür peki? Özgürdür.

Ancak işin içine meta girene kadar özgürdür. Basın ve basın emekçileri tarih boyunca şu nedenden dolayı şiddet görmüştür.

Nedir bu? Tabii ki açıklanması ile oluşan bir takım sırlardır.

Tarih boyunca devam eden bir sarmaldır bu, devam da edecektir.

Ancak tarih yazacaktır ki gazeteciliğin hakkını verenler basın tarihine geçecektir.

Orhan Külek insanların en doğal hakkı olan kendilerini açıklama haklarını kullanmalarına izin vermiştir. Olması gerekende budur.

 

Herkesin her konuda kendisini savunma ve anlatma hakkını sahip olması gerekmektedir.

 

Basın bir gün mutlaka size de lazım olur diyerek bu konuyu kapatmak istiyorum.

 

Kahramanmaraş futbol tarihinde önemli bir yer tutacağına inandığım sezonluk arşiv amaçlı oluşturduğum çalışmalara başladığım şu günlerde özellikle gençlerin sağladığı katkıları görünce mutlu oluyorum.

Özel bir çalışma yaparak lisanslandırma yaşı ile ilgili çalışmamın bir kısmından bahsetmekte yarar var diye düşünüyorum.

Lisanslandırma yaşının daha küçük doğum yıllarına doğru çekilmesi gerektiği düşüncesindeyim. Şehir olarak yeterli bir noktada değiliz.

 

Ama devamlı bir gelişme gösterildiği de es geçilmemelidir.

Lisanslandırma yaşının daha küçük doğum yılına çekilmesine paralel olarak mutlak surette verilen eğitimde önemli hale gelmektedir.

Hem teorik hem de pratik anlamda çalışmalar yapan okulların yaptıkları çok önemli. Ancak sayısal olarak yeterli değildir.

Belediyelerin bu konuda destekleme noktasında düşünmesi gerekmektedir. Sadece futbol değil bütün spor dallarında lisanslandırma yaşlarında aşağı çekilme konusu çok önemlidir.

 

Bir diğer konu ise Altın Lig konusudur. 2019-2020 sezonu ile deneme ve değerlendirmesini yapacağım uygulama ile takımlarımızın katıldıkları kategori ve başarı durumlarının yanı sıra lisanslandırdıkları oyuncu topluluğuna göre başarı grafiğinin görünür hale getirilmesi gerektiği düşüncesindeyim.

 

Örnek vermem gerekir ise Türkoğlu Belediye Spor futbol takımı Büyükler Liginde şampiyonluğa oynama düşüncesinin devamında Bölgesel Amatör Lige yükselme duygusuyla hareket ettiği bir dönemde U 19 kategorisinde toplam 14 takım arasından 6 takım ile oluşturulan play off ’tan çekilmesini hiçbir şekilde açıklayamazsınız mesela.

Birincisi gençlerin hayallerine ikincisi ise bir takımın play off oynama hakkını elinden almış olursunuz. Şaşırıyorum doğrusu. Mahalle takımları olarak görülen takımlar fire vermeden ligi tamamlarken belediye desteği ile lige katılan takımların tek tek dökülmesi ne garip değil mi?

  

 

 

  Bu yazı 2079 defa okunmuştur.
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI