Bugun...

PANDEMİKTE 65 YAŞ ÜSTÜ İNSAN OLMAK

 Tarih: 07-05-2020 15:52:00  -   Güncelleme: 07-05-2020 15:53:00
Tuğba Güneş

Corona virüs Covid19'un dünyayı etkisi altına aldığı  bu  aylarda tüm ülkeler gibi Türkiye’de adaptasyon sürecine girmiş bulunmaktadır.

 

Genel olarak uyum gösterdiğimiz bu süreçte ilk düşündüğümüz şey enfekte olmayıp hastalanmamak.

 

Sonra ekonomik durumumuz ve mevcut süregelen gündelik sosyal rutinlerimize dönme hali..

 

Corona virüs’ten en çok etkilenen kitle, fizyolojik, ruhsal, psikolojik ve sosyolojik olarak blokaj yaşayan 65+yaş üstü oldu.

 

Bulaşıcılığı önlemek ve korumak için 65+ kişilere evden çıkma kısıtlamasının gelmesi ile birlikte sosyal medyada yaşlıları hedef alan rencide edici tarzda uyarılarda bulunarak yaşlıları korumaya çalışan videolar yayınlanmaya başladı.

 

 Sanki yaşlı kitle virüsü yayıyormuş gibi bir algı oluşturarak sokakta yaşlı gören kişiler kameralarını açarak evde kalmaları gerektiğini yer, yer hoş olmayan üslupla anlatmaya çalışan bilinçsiz gençler vardı.

 

Peki 65 + yaş üstü bireyler ne hissettiler, hissediyorlar?

Kişiye sorgulayıcı tarzda sorular sorulması, suçlanma, utanç durumuna düşme ve mahcubiyet duygusunun gelişimine neden olmaktadır.

 

 Bu bireyler kendisini virüsün suçlusu gibi hissetmekle birlikte yasağa karşı dışarıda olması da suçluluk duygusunun gelişmesine neden olmaktadır.

 Bu yasaklı uygulama şekli yaşlı bireylerde, tedirginliğe yol açarken diğer taraftan yaşadıkları psikolojik baskılar kaygı bozukluğu ve depresif belirtilerin artmasına neden olmaktadır.

 

Dünya ülkelerinde kademeli olarak sosyal hayata geçiş sürecinde, Türkiye’de bu hafta Bilim kurullarının açıklaması ile 65+yaş üstü ve 20- yaş altı vatandaşların ilk etapta sokağa çıkması 10 Mayıs pazar günü 11.00-15.00 saatleri arasında 4 saat süreyle sosyal izoleyi koruyarak, maske takmak koşuluyla sokağa çıkabilecekler.

 

Kırılgan yapıda olan yaşlıları koruyalım derken ruhsal travmaları tetikleyebilecek durum oluştu.

 

Bu yüzden kalp krizi geçirebilir insanlar. Çünkü onların ruhlarını yaraladı bu durum bir kısım gençlerde hoyratça kullandı saygısızca..

 

Yaşamlarının son dönemecinde olan 65+yaş üstü kitle, Türkiye’de 2015 yılında yaşlıların daha aktif, sağlıklı, mutlu bir şekilde hayatın içinde yaşam sürdürmeleri için faaliyet göstermek amacıyla kurulan bir dernekte var.

65+ Yaşlı Hakları Derneği, herkesin aktif ve hayatın içinde, yalnızlaşmadan, yoksullaşmadan, suistimale uğramadan, öğrenmeye ve üretmeye devam ederek, hukukî ihtiyaçları karşılanarak onurlu şekilde yaşamaya hakkı olduğunu savunuyor 65+ Yaşlı Hakları Derneği.

 

Bu bağlamda ; şuan uygulanan kısıtlamalar yaşlılarımız virüsü bulaştırdığı için değil, virüs onlara bulaşmasın diye koruma ve önlem amaçlıdır.

Kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak karşımızdaki kişiyede öyle yaklaşarak, empati geliştirerek, duygusal hassasiyeti bilerek ona göre davranmak insan olmanın   görevidir.

 

Tuğba Güneş

Spor Uzmanı  /  Sosyolog

Diğer yazıları için tıklayın

  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI