Bugun...

NEYİ CİDDİYE ALDIK Kİ?

 Tarih: 15-03-2020 22:29:00  -   Güncelleme: 15-03-2020 22:36:00
HARUN ÇİFTCİGİL

Dünyada yaygınlık göstermeye devam eden Yeni Koronavirüs (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür. Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır.

Koronavirusler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir.

Dünyada bu kadar ciddiye alınan bir salgın söz konusu iken ülkemizde alınan tedbirlerin her gün artırıldığı günlerde Batıpark Stadyumu, Belediye Stadyumu, Doğukent Stadyumu, Merkez 1 Stadyumu ve Türkoğlu İlçe stadyumunda bu hafta oynanan karşılaşmalara ev sahipliği yapan bu statlarda özellikle BATIPARK STADYUM ’unda oynanan Türkoğlu Belediye Spor ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Gençlik ve Spor karşılaşmasında tribünü kapattık önlemi almış olduk görüntüsünü hayretle izledik.

Başta yaptırım gücü olan Emniyet güçlerinin bu konuda ki ihmalleri gözden kaçmadı. Bu konuda ne kadar konuya önem verilmediği görülmüştür. Başta maçın organizasyonunu yapmakla görevli olan stat komiseri emniyet güçlerine gerekli uyarıyı yaparak süreci başlatması gerekmekte iken bunu yapmamış emniyet güçleri de buna katılarak toplu şekilde tribünde olmasa da stadı gören kompleks içinde daha da tehlike bir durum oluşturmuştur. Bu konu ciddi anlamda önemli bir konudur ki eğitim duraklatılmıştır. Bugün ciddiye alınmayan her şey yarın hepimize tehlike arz edecektir. Başta emniyet camiası ardından da federasyon yetkilileri bu konunun üzerinde durmak zorundadır.

13.03.2020 tarihinde Amatör müsabakalar hakkında bilgilendirme başlıklı paylaşımda ‘‘TFF Yönetim Kurulu, devletimizin yeni tip Koronavirüs tedbirleri ile ilgili yaptığı toplantıda amatör futbol müsabakaları ile ilgili çeşitli kararlar aldı.’’ denilen yazı da  ‘‘Oynanmaya devam edecek olan Bölgesel Amatör Lig ve Yerel Amatör Ligler ‘de Koronavirüs ile ilgili olarak şu tedbirler uygulanacaktır:

1.Ev sahibi ve misafir takım futbolcu ve yöneticileri ile müsabaka hakemlerine el dezenfektanı uygulaması yapılacak ve müsabaka ondan sonra başlatılacaktır.
2.Saha içinde bulunan sağlıkçı, saha komiseri, federasyon temsilcileri, basın mensubu ve emniyet görevlilerine el dezenfektanı yapılacaktır.
3.Müsabaka öncesi takım soyunma odaları, hakem odası ve tuvaletlerin yüzeysel dezenfeksiyonu sağlanmalı ve hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.
4.Müsabaka oynanacak olan saha ve statların seyirci girişi alanlarındaki kapalı yerlere ve tuvaletlere el dezenfektanı sağlanmalıdır.
Dezenfekte işlemi yapılacak kapalı alanlarla ilgili olarak Sağlık İl Müdürlüklerinden, Belediyelerden, Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinden yardım alınabilir.
El dezenfektanı temini konusunda kulüplerimiz öncelikle sorumludur. ASKF'lerimiz de her türlü desteği verecektir.

Hangisi yapıldı?

 

YUKARI